Posiadają oni wykształcenie i wykształcenie, które koncentruje się na profilaktyce i leczeniu wielu chorób jamy ustnej. Higienistka stomatologiczna jest podstawowym źródłem badań przesiewowych w kierunku raka jamy ustnej i profilaktyki. Co najważniejsze, spędzają dużo czasu przy każdej wizycie pacjenta przyglądając się tkankom miękkim jamy ustnej, gdzie pojawiają się wczesne objawy raka jamy ustnej.

Protetyka w Legionowie praca w różnych warunkach stomatologicznych

Mogą oni wybrać pracę w różnych warunkach stomatologicznych, począwszy od niezależnej praktyki, prywatnej praktyki i praktyki specjalistycznej, a skończywszy na sektorze publicznym, a także mogą pracować w ośrodkach opieki nad osobami starszymi w domach opieki. Higienistki stomatologiczne mają specyficzny zakres zabiegów klinicznych, które wykonują swoim pacjentom. Oceniają oni stan pacjenta w celu zaoferowania mu usług profilaktycznych i edukacyjnych dostosowanych do jego potrzeb, aby promować i utrzymywać dobry stan zdrowia jamy ustnej. Stosowanie metod terapeutycznych pomaga pacjentom w kontrolowaniu chorób jamy ustnej, zapewniając jednocześnie dostosowane do ich potrzeb plany leczenia, które podkreślają znaczenie zmian behawioralnych. Protetyka w Legionowie.

Protetyka - w trakcie zabiegu

W większości jurysdykcji, higieniści pracują dla dentysty lub specjalisty stomatologa, a niektórzy są licencjonowani do znieczulenia miejscowego i wykonywania radiografii stomatologicznej. Głównym zadaniem higienistki stomatologicznej jest prowadzenie leczenia periodontologicznego, obejmującego takie zabiegi jak: wykres periodontologiczny, usuwanie ubytków periodontologicznych (skalowanie i wyrównywanie korzeni), profilaktyka (zapobieganie chorobom) czy zabiegi utrzymania przyzębia u pacjentów z chorobami periodontologicznymi. Oprócz tych zabiegów higieniści mogą wykonywać zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne, stosować uszczelniacze dentystyczne, podawać miejscowy fluorek, znieczulać miejscowe oraz udzielać pacjentowi szczegółowych instrukcji w zakresie higieny jamy ustnej. Potrafią też pracować w klinice ortodontycznej i wykonywać tam wiele zadań, takich jak dobór i dobór opasek ortodontycznych do aparatów ortodontycznych, usuwanie aparatów ortodontycznych. Potrafią również robić wrażenia stomatologiczne przy budowie odlewów studyjnych i ustników.

Protetyka w Legionowie u boku ortodontów i periodontologów

Higieniści dentystyczni współpracują z innymi specjalistami dentystycznymi, a większa ich liczba pracuje w gabinetach ogólnych z dentystami, terapeutami dentystycznymi i terapeutami zajmującymi się zdrowiem jamy ustnej. Mniejsza liczba pracuje w gabinetach specjalistycznych u boku ortodontów i periodontologów. Pomagają one w interdyscyplinarnym podejściu, mającym na celu zapewnienie pacjentom optymalnej opieki zdrowotnej jamy ustnej. Celem higienistek stomatologicznych jest również międzybranżowa praca w celu zapewnienia kompleksowej opieki nad zdrowiem jamy ustnej w najlepszym interesie pacjenta. Higienistki stomatologiczne oferują również specjalistyczną wiedzę w swojej dziedzinie i mogą zapewnić diagnozę higieny zębów, która jest integralną częścią kompleksowej diagnostyki stomatologicznej.