Ucho wewnętrzne znajduje się w labiryncie kostnym i zawiera struktury, które są kluczowe dla kilku zmysłów: półokrągłe kanały, które umożliwiają śledzenie równowagi i wzroku podczas ruchu; błony ślimakowej i saszetki, które umożliwiają równowagę podczas postoju; oraz ślimaka, który umożliwia słuchanie. Uszy kręgowców są umieszczone nieco symetrycznie po obu stronach głowy, co ułatwia lokalizację dźwięku.

Gabinet laryngologiczny Białystok a ucho środkowe

Ucho rozwija się z pierwszej torebki gardła i sześciu małych obrzęków, które rozwijają się we wczesnym zarodku, zwanych otic placodes, które pochodzą z ectoderm. Natomiast o gabinecie laryngologicznym poczytasz na: Gabinet laryngologiczny Białystok.

gabinet laryngologiczny Białystok

  • Ucho może być dotknięte chorobą, w tym zakażeniem i uszkodzeniem urazowym. Choroby ucha mogą prowadzić do utraty słuchu, szumów usznych i zaburzeń równowagi, takich jak zawroty głowy, chociaż wiele z tych schorzeń może być również dotkniętych uszkodzeniem mózgu lub dróg nerwowych prowadzących z ucha.
  • Od tysięcy lat ucho ozdabiane jest przez kolczyki i inną biżuterię w wielu kulturach i było poddawane zabiegom chirurgicznym i kosmetycznym.
  • Bębenek słuchawki widziany od zewnątrz za pomocą otoskopu. Ucho zewnętrzne kończy się na błonie bębenkowej, a ucho środkowe jest widoczne w jamie bębenkowej za nimpanikiem.

Ucho ludzkie składa się z trzech części – ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Kanał słuchowy ucha zewnętrznego jest oddzielony od wypełnionego powietrzem jamy bębenkowej ucha środkowego błoną bębenkową. Ucho środkowe zawiera trzy małe kości – małżowiny – ossolki – które mają wpływ na przenoszenie dźwięku i jest połączone z gardłem w nosogardle poprzez otwór gardła w rurce eustachejskiej. Ucho wewnętrzne zawiera narządy otolityczne – błonę śluzową i saccule – oraz kanały półokrągłe należące do układu przedsionkowego, jak również ślimak układu słuchowego.

Ucho zewnętrzne jest zewnętrzną częścią ucha i zawiera widoczną mięsistą pinnę (zwaną również małżowiną uszną), kanał słuchowy oraz zewnętrzną warstwę błony bębenkowej (zwaną również błoną bębenkową).

Gabinet laryngologiczny Białystok a ucho zewnętrzne

Pinna składa się z zakrzywionej obręczy zewnętrznej zwanej spiralą, wewnętrznej zakrzywionej obręczy zwanej antyheliksem i otwiera się do przewodu słuchowego. Tragus wystaje i częściowo przesłania przewód słuchowy, podobnie jak przeciwgrzyby skierowane w stronę ucha. Wgłębienie przed kanałem słuchowym nazywane jest konchą. Kanał słuchowy rozciąga się na około 1 cal (2,5 cm). Pierwsza część kanału otoczona jest chrząstką, druga część przy błonie bębenkowej otoczona jest kością.

Ta część kostna nazywana jest bullą słuchową i tworzy ją tympańska część kości skroniowej. Skóra otaczająca kanał słuchowy zawiera gruczoły łojowe i cerumatyczne, które produkują ochronny wosk uszny. Kanał słuchowy kończy się na zewnętrznej powierzchni błony bębenkowej.

Z uchem zewnętrznym kojarzone są dwa zestawy mięśni: mięśnie wewnętrzne i zewnętrzne. U niektórych ssaków mięśnie te mogą regulować kierunek pinny. U ludzi mięśnie te mają niewielki lub żaden wpływ. Mięśnie ucha są zasilane przez nerw twarzowy, który również dostarcza wrażeń zarówno skórze samego ucha, jak i zewnętrznej jamy ucha.

Wielki nerw małżowinowy, nerw małżowinowy, nerw małżowinowy, nerw małżowinowo-potyliczny splotu szyjnego oraz mniejsze i większe nerwy potyliczne splotu szyjnego dostarczają wrażeń do części ucha zewnętrznego i otaczającej skóry.

Pinna składa się z jednego kawałka elastycznej chrząstki o skomplikowanym reliefie na jej wewnętrznej powierzchni i dość gładkiej konfiguracji na jej tylnej powierzchni. Czasami obecna jest gruźlica, zwana gruźlicą Darwina, leżąca w zstępującej części spirali i odpowiadająca końcówce ucha ssaków. Płatek uszny składa się z otoczki i tkanki tłuszczowej. Symetryczne rozmieszczenie obu uszu pozwala na lokalizację dźwięku.

Mózg dokonuje tego porównując czasy przybycia i natężenia dźwięku z każdego ucha, w obwodach położonych w kompleksie oliwiarskim wyższego rzędu oraz w ciałach trapezowych, które są połączone ścieżkami do obu uszu