Toksyna botulinowa jest denaturowana i dezaktywowana w temperaturach powyżej 80 °C (176 °F). Jako metaloproteaza cynku (patrz poniżej) aktywność toksyny jest również podatna, po narażeniu, na zahamowanie przez inhibitory proteazy, np. hydroksamaty koordynujące cynk.

Fale radiowe – skurcz mięśnia sercowego i zez

Na początku lat 80-tych oftalmolodzy uniwersyteccy w USA i Kanadzie udoskonalili stosowanie toksyny botulinowej jako środka leczniczego. Do 1985 roku, naukowy protokół miejsc wstrzyknięć i dawkowania został empirycznie ustalony dla leczenia skurczu blefaroskopowego i zeza. Estimed Białystok – fale radiowe – sprawdź to. Efekty uboczne w leczeniu tego schorzenia uznano za rzadkie, łagodne i możliwe do wyleczenia. Korzystne działanie zastrzyku trwało zaledwie 4-6 miesięcy. W związku z tym pacjenci cierpiący na skurcz krwawienia wymagali ponownego wstrzyknięcia dwa lub trzy razy w roku.

Estimed  - fale radiowe w ofercie

W 1986 r. producent i dystrybutor botoxu Scott nie był już w stanie dostarczać tego leku z powodu niemożności uzyskania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za produkt. Pacjenci stali się zdesperowani, jak dostaw Botox były stopniowo konsumowane, zmuszając go do porzucenia pacjentów, które byłyby należne do ich następnego wstrzyknięcia. Przez okres czterech miesięcy amerykańscy pacjenci cierpiący na blepharospazm musieli zlecić wykonanie zastrzyków uczestniczącym w nich lekarzom w kanadyjskich centrach medycznych, aż do momentu rozwiązania problemów z odpowiedzialnością.

Fale radiowe a kosmetyki

W grudniu 1989 r. Botox został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) do leczenia zeza, blepharospazmu i skurczu twarzy u pacjentów powyżej 12 roku życia.

Botox nie został zatwierdzony do stosowania w pediatrii. Lekarze stosowali go jednak nieetykietowani dla wielu schorzeń, w tym dla stanów spastycznych u dzieci z porażeniem mózgowym, które to postępowanie terapeutyczne spowodowało śmierć pacjenta. W przypadku leczenia esotropii niemowlęcej u pacjentów w wieku poniżej 12 lat, w kilku badaniach uzyskano różne wyniki.

Działanie kosmetyczne BTX-A na zmarszczki zostało pierwotnie udokumentowane przez chirurga plastyka z Sacramento, Kalifornii, Richarda Clarka, a następnie opublikowane w 1989 roku w czasopiśmie Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna. Kanadyjski mąż i żona oftalmolog oraz lekarze dermatolodzy, JD i JA Carruthers, jako pierwsi opublikowali w 1992 r. badanie na temat BTX-A do leczenia zmarszczek szklistych. Podobne efekty zaobserwowało podobno kilka niezależnych grup (Brin, oraz grupa Uniwersytetu Columbia pod kierownictwem Monte Keen.) Po formalnych próbach, 12 kwietnia 2002 r. FDA ogłosiła regulacyjne zatwierdzenie toksyny botulinowej typu A (Botox Cosmetic) w celu tymczasowej poprawy wyglądu linii średnio- i ciężko zmarszczkowych między brwiami (linie glabellar). W związku z tym stosowanie toksyn botulinowych typu A w kosmetyce stało się powszechne.

Wyniki Botox Cosmetic mogą trwać do czterech miesięcy i mogą się różnić u poszczególnych pacjentów. Żywności i Leków (Food and Drug Administration) zatwierdził alternatywną metodę badania bezpieczeństwa produktu w odpowiedzi na rosnące zaniepokojenie opinii publicznej, że dla każdej partii sprzedawanej na rynku wymagane jest badanie LD50.