Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę z zapalenia dziąseł, a zniszczenie kości jest w dużej mierze bezbolesne. Dlatego ludzie mogą błędnie zakładać bezbolesne krwawienie po tym, jak czyszczenie zębów jest nieznaczne, choć może to być objawem postępującego zapalenia przyzębia u tego chorego.

Dentysta chirurg Legnica a powiązane z tym warunki

1: Całkowita utrata przyczepności (utrata przyczepności klinicznej, CAL) jest sumą 2: recesji dziąsła, oraz 3: głębokości pomiarów.

We wczesnym stadium zapalenie przyzębia ma bardzo niewiele objawów, a u wielu osób choroba znacznie się rozwinęła przed rozpoczęciem leczenia. Pomocny jest w takiej sytuacji dentysta chirurg Legnica.

Objawy mogą obejmować:

 • zaczerwienienie lub krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów, nitkowania zębów lub gryzienia twardych pokarmów (np. jabłek) (choć może to wystąpić nawet w przypadku zapalenia dziąseł, gdy nie dochodzi do utraty przyczepności).
 • Powtarzający się obrzęk dziąseł
 • Wylewanie krwi po wyszczotkowaniu zębów
 • Halitoza lub nieświeży oddech i trwały metaliczny smak w ustach
 • Recesja dziąseł, skutkująca widocznym wydłużeniem zębów. (Może to być również spowodowane ciężką ręczną szczoteczką lub sztywną szczoteczką do zębów).
 • Głębokie kieszenie między zębami a dziąsłami (kieszenie to miejsca, w których przyczepność została stopniowo zniszczona przez enzymy niszczące kolagen, znane jako kolagenazy).
 • Luźne zęby, w późniejszych etapach (choć może to nastąpić również z innych powodów)

Zapalenie przyzębia wiąże się z nasileniem zapalenia w organizmie, na co wskazuje m.in. podwyższony poziom białka C-reaktywnego i interleukiny-6. Wiąże się ono przez to ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu, zawałem mięśnia sercowego, oraz zaburzeniami pamięci w wieku powyżej 60. roku życia. Osoby z upośledzeniem umysłowym glukozy na czczo i cukrzycy mają wyższe stopnie zapalenia przyzębia i często mają trudności z równoważeniem poziomu glukozy we krwi z powodu stałego systemowego stanu zapalnego, spowodowanego zapaleniem przyzębia. Chociaż nie wykazano związku przyczynowego, ostatnie badanie wykazało korelację między przewlekłym zapaleniem przyzębia a zaburzeniem erekcji.

Zabieg u dentysty chirurga Legnica

Dentysta chirurg Legnica a przyczyny powikłań

Zapalenie przyzębia jest zapaleniem przyzębia, czyli tkanek podtrzymujących zęby. Przyzębie składa się z czterech tkanek:

 • dziąsła lub tkanki dziąseł,
 • cement lub zewnętrzna warstwa korzeni zębów,
 • kości wyrostka zębodołowego lub kielichów kostnych, w których zakotwiczone są zęby, oraz
 • więzadła przyzębia (PDL), czyli włókna tkanki łącznej biegnące pomiędzy cementem a kością wyrostka zębodołowego.

Ta warstwa rentgenowska pokazuje dwa samotnie stojące zęby żuchwy, dolny lewy pierwszy przedtrzonowy i kły, wykazując poważną utratę kości wynoszącą 30-50%. Poszerzenie więzadła przyzębia wokół przedsionka jest spowodowane wtórnym urazem okluzyjnym.

Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest słaba lub nieskuteczna higiena jamy ustnej, co prowadzi do gromadzenia się grzybicy i macierzy bakteryjnej na linii dziąseł, zwanej płytką nazębną. Cukrzycy muszą być drobiazgowo traktowani w swoich domach w celu zwalczania chorób przyzębia. Nowe badania palcowe zostały zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków i są wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych do identyfikacji i badania pacjentów pod kątem ewentualnych przyczyn chorób dziąseł, takich jak cukrzyca.